Czym się różni szpadel od łopaty?

To prawda, że uprawa roślin, zarówno drzewek i krzewów ozdobnych, jak również owoców i warzyw wymaga fachowej wiedzy, a także umiejętności. Poszczególne gatunki mają różne, bardzo często zupełnie odmienne preferencje, w związku z czym konieczne jest indywidualne podejście do każdej rośliny z osobna. Jednocześnie wiele prac w ogrodzie nie byłoby możliwych (a przynajmniej byłyby mocno utrudnione) bez odpowiednich narzędzi ogrodniczych. W związku z tym, naprawdę warto inwestować w sprzęt i akcesoria, które z powodzeniem będą służyły długie lata. Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem zastanawia się jednak, co wybrać na dobry początek i co tak właściwie odróżnia od siebie poszczególne, z pozoru bardzo podobne przedmioty. Szczególnie nurtujące wydaje się przy tym to, czym różni się szpadel od łopaty? Czym jest łopata? Do czego służy? Z drugiej strony, co to jest szpadel? Jakie zastosowanie znajduje? Wreszcie, co kupić łopatę czy szpadel?

Łopata – do czego służy?

Aby zrozumieć czym różni się szpadel do łopaty, w pierwszej kolejności należy ustalić czym tak właściwie jest łopata, do czego służy, a więc i w jakich pracach jest przydatna, a być może i niezastąpiona. Otóż, łopaty to jedne z najpopularniejszych, najprostszych i najstarszych narzędzi ogrodniczych. Nie powinno ich zabraknąć w żadnym gospodarstwie domowym, ponieważ znajdują zastosowanie zarówno w ogrodzie, jak i przy pracach budowlanych, remontowych i ogólnie koło domu. Służą przede wszystkim do przenoszenia i przerzucania różnego rodzaju materiałów sypkich – ziemi, piachu, żwiru. Ich płaska, lekko wygięta na krawędziach część robocza nazywana łyżką, czerpakiem bądź sztychem jest wyprofilowana tak specjalnie po to, by zapobiegać osuwaniu się nabranego materiału. Pośród łopat rozróżnia się jeszcze szufle – łopaty o nieco szerszym czerpaku, zaokrąglonych krawędziach i krótszym trzonku służące do nabierania węgla, a także – znacznie większe i zazwyczaj wykonane z tworzywa sztucznego– łopaty do śniegu. Natomiast co to jest szpadel i czym się różni szpadel od łopaty?

Co to jest szpadel?

Wiemy już czym jest łopata, do czego służy i jakie są rodzaje łopat. Wobec tego, co to jest szpadel i jakie zastosowanie znajduje w ogrodzie? Otóż, szpadel to również jeden z rodzajów łopat, choć przez wzgląd na odmienne przeznaczenie zazwyczaj mówi się o nim, jak o innej produkcie innej kategorii. W przeciwieństwie do łopat wykorzystuje się go nie do przenoszenia materiałów sypkich, lecz głównie do przekopywania ogródka, ale też prac leśnych i gruntowych. Jego sztych jest wyprofilowany w taki sposób, aby dość swobodnie, oczywiście przy użyciu pewnej siły wbijał się nawet w twarde podłoże. Na rynku dostępne są szpadle zakończone prosto oraz modele o sztychu ostrym. Niezależnie od rodzaju, te narzędzia ogrodnicze posiadają czerpak o mocno, łukowato wygiętych krawędziach. Biorąc pod uwagę, że praca ze szpadlem jest ciężka, wyczerpująca, ogromnie ważne jest to, z jakiego materiału został wykonany trzonek i jaki jest jego kształt. Wysokiej jakości szpadle to narzędzia ogrodnicze, które są ergonomiczne, solidne, wytrzymałe, a jednocześnie dość lekkie.

Łopata czy szpadel – co kupić?

Już na sam koniec, skoro wiemy czym jest łopata, do czego służy oraz co to jest szpadel i czym się różni szpadel od łopaty, najwyższa pora na zakup. Wobec tego, co wybrać? Łopata czy szpadel - które z tych dwóch narzędzi ogrodniczych jest bardziej przydatne? Otóż, jeśli tylko mamy ogród, a więc uprawiamy jakieś rośliny, warto mieć w zanadrzu i łopatę, i szpadel.