Jak nawozić iglaki?

Iglaki to jedne z najwdzięczniejszych w uprawie roślin. W przeciwieństwie do krzewów i drzew liściastych są wiecznie zielone, więc przepięknie zdobią ogrody nawet jesienią i zimą. Oczywiście na wiosnę i lato ich kolor jest intensywniejszy, niż w czasie mroźnych dni. Niebagatelną rolę odgrywa przy tym nawożenie roślin iglastych, które to poprawia ich kondycję i pozwala im pięknie rosnąć. Wobec tego, jak nawozić iglaki? O czym warto wiedzieć przed przystąpieniem do zabiegu? Kiedy zasilać iglaki? Jaka pora jest na to najlepsza? Wreszcie, jakie preparaty w tym celu wykorzystać? Wyjaśniamy po co, kiedy i czym nawozić zimozielone, iglaste odmiany!

Nawożenie roślin iglastych

Iglaki są bardzo chętnie sadzone w polskich ogrodach i na działkach rekreacyjnych. Nie dość, że przez cały rok zachwycają piękną zielenią, to jeszcze ich uprawa jest stosunkowo łatwa. Niemniej, jeśli zależy nam na ich doskonałej kondycji, nie możemy zapominać o kilku istotnych zabiegach pielęgnacyjnych. Jednym z najważniejszych, jakie przeprowadza się na takich gatunkach jest regularne nawożenie roślin iglastych. Aby iglaki mogły pięknie rosnąć, być gęste, a ich igły były soczyście zielone potrzebują solidnej dawki minerałów, przede wszystkim azotu, magnezu i żelaza. Jeśli zaniedbamy zasilanie, doprowadzimy do ich niedoboru, w efekcie czego, drzewa i krzewy iglaste zaczną tracić swój intensywny kolor, będą żółknąć, brązowieć i przerzedzać się. W związku z tym, naprawdę warto sprawdzić jak nawozić iglaki i rzeczywiście stosować się do zaleceń wykwalifikowanych i doświadczonych ogrodników i hodowców.

Kiedy zasilać iglaki?

Bez wątpienia nawożenie roślin iglastych to zabieg, którego nie wolno nam ignorować. W takim razie, kiedy zasilać iglaki? Zdecydowanie najlepszą na to porą jest wiosna. To właśnie w tym okresie krzewy i drzewa wypuszczają młode pędy. Rozwijają się też na nich nowe igły oraz pąki kwiatowe. Wobec tego, celem ich wzmocnienia, jeszcze przed rozpoczęciem pełnego sezonu, a więc na przełomie marca i kwietna, powinniśmy dostarczyć im niezbędnych składników odżywczych. Chociaż wiosenne nawożenie roślin iglastych jest najważniejsze, warto dodatkowo zasilić je również latem (maksymalnie do końca lipca) oraz, aby podwyższyć ich odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne - wczesną jesienią (do końca września). Natomiast, czym nawozić iglaki na wiosnę?

Czym nawozić iglaki na wiosnę?

Nie tylko to, kiedy zasilać iglaki, ale również czym nawozić iglaki na wiosnę jest ważne. Otóż po zimie, na przełomie marca i kwietnia, czyli jeszcze przed najintensywniejszym wzrostem i kwitnieniem, nawożenie roślin iglastych powinno przeprowadzać się przy pomocy nawozów i preparatów do iglaków zawierających takie pierwiastków, jak azot, który wzmaga intensywny rozwój i soczystą zieleń oraz zapobiegający brązowieniu igieł i przerzedzaniu się krzewów, a także wzmacniający kolor krzewów i drzew magnez. Poza tym, warto zainwestować również w środki, które bazują na składnikach zakwaszających, ponieważ tego typu rośliny najlepiej rosną w glebie kwaśnej lub lekko kwaśnej. W związku z tym, do nawożenia roślin iglastych najlepiej sprawdzają się wieloskładnikowe, zawierające zestaw najpotrzebniejszych mikro- i makroelementów nawozy i preparaty do iglaków. Godne polecania, zwłaszcza dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na pilnowanie swoich upraw przez cały okres wegetacyjny, są tzw. nawozy o przedłużonym działaniu. Niezależnie od tego, jaki produkt ostatecznie wybierzemy, pamiętajmy, aby zawsze stosować go zgodnie z zaleceniami producenta.