Jak nawozić trawnik?

Kiedy wyobrażamy sobie piękny ogród lub po prostu na taki patrzymy, w pierwszej kolejności myślimy, że najważniejsze są w nim krzewy i drzewa ozdobne, które same w sobie stanowią ozdobę, a co za tym idzie wspaniale dekorują ogród. Jeśli jednak zastanowimy się chwilę dłużej, w końcu dojdziemy do wniosku, że równie istotnym elementem, który między innymi ma wpływ na efekt końcowy jest… trawnik. Równo przycięta, gęsta, soczyście zielona murawa to dopiero powód do dumy! Tym bardziej, że jego wyhodowanie i utrzymanie w pożądanej kondycji wcale nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. W polskich warunkach pogodowych, gdy latem na zmianę mierzymy się z długotrwałymi suszami i intensywnymi opadami deszczu, natomiast zimą temperatury, zwłaszcza w nocy spadają poniżej 0 stopni Celsjusza i wieje mroźny wiatr, trawa wcale nie ma lekko. W związku z tym, jeśli chcemy mieć trawnik idealny, nie obędzie się bez odpowiedniego zasilania trawnika. Zatem, jak nawozić trawnik? Kiedy i jak często nawozić trawnik? W końcu, czym najlepiej nawozić trawnik?

Zasilanie trawnika

Jeśli chcemy, aby nasza murawa była gęsta i zachwycała intensywnie zielonym kolorem, przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że samo podlewanie i koszenie niestety nie jest wystarczające. Konieczne jest też regularne zasilanie trawnika. W przeciwnym razie pomiędzy źdźbłami zapewne będzie wyrastał mech, mlecz i koniczyna, a sama trawa nie będzie tak zielona, jakbyśmy sobie tego życzyli. Co więcej, trawy należą do gatunków płytko korzeniących, w związku z czym często cierpią na niedobór składników odżywczych. Zanim jednak kupimy pierwszy lepszy nawóz i rozsypiemy/rozpylimy go po murawie, warto upewnić się jak nawozić trawnik, tj. kiedy i jak często nawozić trawnik, a także czym najlepiej nawozić trawnik.

Kiedy i jak często nawozić trawnik?

Jak nawozić trawnik? Otóż, prawidłowe zasilania trawnika sprowadza się przede wszystkim do konkretnych okresów, w jakich należy taki zabieg przeprowadzać, częstotliwości, a także doboru odpowiednich środków. W większości przypadków murawę należy nawozić trzy razy w sezonie, przy czym pierwsze nawożenie powinno mieć miejsce wiosną, na przełomie marca i kwietnia, kolejne w pełni sezonu, a więc w czerwcu, natomiast ostatnie w drugiej połowie sierpnia. Warto przestrzegać tych terminów, ponieważ zasilanie trawnika później niż końcem sierpnia niestety może mieć skutek odwrotny – powoduje niepotrzebny już o tej porze roku przyrost trawy, obniża jej odporność na przemarzanie, a także zwiększa ryzyko wystąpienia chorób. Natomiast, czym najlepiej nawozić trawnik?

Czym najlepiej nawozić trawnik?

Nie tylko to, kiedy i jak często nawozić trawnik, ale też czym najlepiej nawozić trawnik ma znaczenie. Jeszcze przed założeniem murawy warto sprawdzić pH gleby, pamiętając, że najkorzystniejszy dla trawy jest lekko kwaśny odczyn podłoża, tj. między 5,5 a 6,5. Jeśli ziemia ma odczyn obojętny lub zasadowy (pH powyżej 7,0), powinniśmy poszukać nawozu zawierającego związki siarki, natomiast, gdy odczyn gleby jest kwaśny (pH poniżej 5,5) – najlepiej sprawdzają się wapniowe nawozy i preparaty do trawnika. Później, do klasycznego zasilania trawnika poleca się natomiast wieloskładnikowe nawozy i preparaty do trawnika w formie granulek lub płynu, zawierające dużą ilość azotu i fosforu. Poza tym, według potrzeb można korzystać z nawozów wolno działających i organicznych.