Jak obcinać tuje?

Najchętniej wybierane rośliny iglaste, zwłaszcza do przydomowych ogrodów są tuje. Popularnie sadzi się je wzdłuż linii ogrodzenia, tym samym zapewniając sobie piękny, wiecznie zielony żywopłot oraz prywatność. Ogromną zaletą tui jest też to, że rosną stosunkowo szybko oraz nie są zbyt wymagające w kwestii pielęgnacji, co oczywiście nie oznacza, że możemy zupełnie odpuścić dbanie o nie. Posadzone na odpowiednim, tj. dobrze nasłonecznionym stanowisku oraz w żyznej glebie, wystarczy systematycznie podlewać, zwłaszcza w okresie letnich upałów. Korzystne jest również obcinanie tui. Wobec tego, jak obcinać tuje, by rosły wysokie i gęste oraz zachwycały soczyście zielonym kolorem? Kiedy można podcinać tuje? Jakie znaczenie ma w tym przypadku wybrana odmiana tui? Radzimy jak obcinać tuje Szmaragd oraz jak przycinać tuje Brabant!

Obcinanie tui

Jako, że tuje to jedne z popularniejszych roślin iglastych, wiele osób zastanawia się jak obcinać tuje. Na pewno warto mieć świadomość, że sposób, a także częstotliwość obcinania tui różni się w zależności od tego, czy są to tuje, które rosną jako samodzielne drzewka ozdobne, czy też tuje w żywopłotach. Poza tym, nie bez znaczenia jest odmiana tui – nieco inaczej należy obchodzić się np. z tują Szmaragd, inaczej z Brabant. Wobec tego, jak obcinać tuje Szmaragd, a jak przycinać tuje Brabant?

Kiedy można przycinać tuje?

Zanim wyjaśnimy jak obcinać tuje odmiany Szmaragd i Brabant, warto wspomnieć o jeszcze jednej bardzo istotnej kwestii, a mianowicie czasie. Kiedy można podcinać tuje? Otóż, podstawowym terminem cięcia tych roślin iglastych jest wiosna, a dokładniej kwiecień i maj. W tym okresie należy wycinać wszystkie pędy, które w czasie zimy ucierpiały z powodu mrozu, ale też chore, zaschnięte i rosnące nieregularnie gałęzie. Za sprawą wiosennego obcinania, tuje zyskają pożądany kształt i będą rosły latem gęste. Jeśli chodzi o tuje rosnące samodzielnie oraz te, w formowanym żywopłocie, dla utrzymania formy, warto przeprowadzić dodatkowe cięcie latem, jednak nie później niż w sierpniu. Wróćmy jednak do prawidłowego sposobu cięcia - jak obciąć tuje Szmaragd, natomiast jak przycinać tuje Brabant?

Jak obcinać tuje Szmaragd?

Bardzo dużo osób, które zdecydowały się posadzić tuje Szmaragd w żywopłocie oraz Ci, którzy wciąż rozważają jaką odmianę wybrać na żywopłot, zastanawiają się jak obcinać tuje Szmaragd i czy w ogóle jest to konieczne. Okazuje się, że tuja Szmaragd to roślina polecana na tzw. żywopłoty nieformowane, w związku z czym niewymagająca cięcia. Oczywiście, jeśli tylko chcemy, jak najbardziej możemy na wiosnę wycinać stare pędy, co z pewnością zagęści drzewko. Co innego, jeśli tuję Szmaragd posadzimy jako pojedyncze drzewko – wówczas możemy dowolnie ją formować. Natomiast jak przycinać tuje Brabant?

Jak przycinać tuje Brabant?

W przeciwieństwie do sadzonych w żywopłotach tui Szmaragd, odmianę Brabant należy regularnie strzyc. Jak przycinać tuje Brabant? Co ciekawe, pierwsze cięcie należy przeprowadzić od razu po posadzeniu, natomiast w roku kolejnym, na wiosnę raz jeszcze skrócić pędy. Właściwe formowanie tui Brabant rozpoczynamy końcem czerwca tego samego roku. Świeże odrosty zawsze przycinamy o połowę w taki sposób, aby nadać drzewku odpowiedni kształt. W kolejnych latach wystarczające powinno być natomiast jedno cięcie w sezonie – w czerwcu lub w lipcu. Istotne, by żywopłot był szerszy u podstawy, a węższy na górze, po to, by dolne gałęzie miały dostęp do słońca. Ważne też, by takie strzyżenie zawsze rozpoczynać od wierzchołków tui, które możemy uformować w stożki lub zaokrąglić.