Jak pielęgnować azalie?

Rośliny doniczkowe to jedne z najważniejszych dekoracji domowych wnętrz. Trudno wyobrazić sobie mieszkanie zupełnie pozbawione kwiatów, które nie tylko zdobią, ale też oczyszczają i dotleniają powietrze. Obecność roślin w mieszkaniach doceniamy zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy na ogół brakuje nam kontaktu z przyrodą, powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach jest suche, a do tego zanieczyszczone przez smog. O tej porze roku, gdy dni są zdecydowanie krótsze niż latem, a nierzadko szare i ponure, warto postawić zwłaszcza na gatunki kwitnące, takie, jak np. azalie, które przemycają piękne kolory, tym samym ożywiając i rozweselając salony, jadalnie i sypialnie. Wobec tego, jak pielęgnować azalie? Jaka jest najlepsza ziemia do azalii doniczkowej? Jak często podlewać oraz czy należy przycinać azalie w domu? Wyjaśniamy jak dbać o azalie w domu, by jak najdłużej cieszyć się pięknem tych niepowtarzalnych kwiatów!

Azalie w domu

Jeśli zdecydujesz się zasadzić doniczkowe azalie w domu, możesz być pewien, że nikt nie przejdzie obok nich obojętnie. Roślina o błyszczących ciemnozielonych liściach i przepięknych kwiatach, w zależności od odmiany, w różnych odcieniach różu, bieli, fioletu lub czerwieni wspaniale dekoruje każde wnętrze. Jeśli tylko zadbamy o właściwą jej pielęgnację będzie długo i obficie kwitła przez całą zimę i wczesną wiosną. Co więcej, po przekwitnięciu azalii absolutnie nie powinniśmy wyrzucać – właściwie przechowywana w ciągu roku, z pomocą odpowiedniej ziemi do azalii doniczkowej, nawożenia i podlewania z powodzeniem będzie kwitła w kolejnych latach. Na pewno bardzo istotne jest przy tym stanowisko. Musimy wiedzieć, że azalie w domu z jednej strony potrzebują dużo słońca, z drugiej najlepiej czują się w niskich temperaturach, dlatego optymalnym miejscem jest dla nich dobrze oświetlony parapet. Co poza tym? W jakiej ziemi posadzić te rośliny i jak dbać o azalie w domu?

Ziemia do azalii doniczkowej

Jak pielęgnować azalie? Jeśli już uda nam się znaleźć dla nich odpowiednie miejsce w mieszkaniu, tj. dobrze nasłonecznione i chłodne, kolejną ważną kwestią w uprawie azalii w domu jest podłoże. Ziemia do azalii doniczkowej powinna być ziemią dedykowaną typowo do azalii, kwaśną, o pH między 3,5 a 4,5. Najistotniejsze jest jednak utrzymywanie stałej wilgotności w doniczce. Stąd azalie należy często podlewać, ponieważ, gdy tylko ziemia wysycha roślina zaczyna tracić kwiaty i liście. Co więcej? Jak dbać o azalie w domu?

Jak dbać o azalie w domu?

Odpowiednie stanowisko oraz kwaśna i stale wilgotna gleba to z pewnością elementy obowiązkowe w udanej pielęgnacji azalii w domu. Na tym jednak nie powinniśmy poprzestawać. Warto pokusić się o dodatkowe zabiegi, dzięki którym roślina nie tylko będzie pięknie i długo kwitła, ale również przetrwa do kolejnego roku, by ponownie, zimą i wiosną udekorować nasze mieszkanie. W takim razie, jak dbać o azalie w domu? Nie ulega wątpliwości, że korzystne jest w tym przypadku regularne nawożenie. Raz na dwa lub trzy tygodnie azalie w domu powinno się nawozić specjalnym preparatem zasilającym do azalii, ewentualnie do roślin kwitnących. Poza tym, kiedy azalia przekwitnie warto ją przesadzić do nieco większej doniczki, usunąć przekwitłe kwiaty, a także skrócić wystające pędy. Do czasu kolejnego kwitnienia krzaczek powinno się przenieść do chłodniejszego miejsca (np. do garażu) i ograniczyć podlewanie. Latem azalie w doniczce można ustawić w zacienionym miejscu w ogrodzie.