Jak pozbyć się mszyc?

Pasjonatów ogrodnictwa chyba nic tak nie cieszy, jak piękne rośliny i obfite plony. Niestety, po drodze zwykle muszą uporać się z wieloma problemami i niechcianymi gośćmi. Odpowiednie stanowisko, spełniająca wymogi konkretnych gatunków gleba, prawidłowo przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne, podlewanie i nawożenie, a nawet korzystne warunki pogodowe – niestety nierzadko i to nie wystarcza. Nie wiedzieć czemu, uprawy często atakowane są przez różnego rodzaju choroby i szkodniki. Jednymi z popularniejszych są mszyce – owady, które ograniczają wzrost roślin oraz mogą przenosić choroby wirusowe. W związku z tym, jeśli tylko je spostrzeżemy w swoim ogrodzie, powinniśmy czym prędzej przejść do działania. Jak pozbyć się mszyc? Po jakie środki najlepiej w tym celu sięgnąć? Czym zwalczać mszyce? Czy możliwe jest na tym polu przeciwdziałanie, ochrona gatunków przed tymi owadami? Kiedy opryskiwać drzewka owocowe i ozdobne? I właściwe skąd się biorą mszyce?

Skąd się biorą mszyce?

Mszyce są owadami, które nie tylko szkodzą roślinom, ale też przenoszą wirusy wywołujące różne choroby. Szkodniki te mogą zasiedlać właściwie wszystkie rośliny – kwiaty, krzewy i drzewa owocowe i ozdobne oraz warzywa. Co gorsze, mszyce tworzą liczne kolonie, początkowo atakując wierzchołki roślin, następnie pozostałe ich części. Jednak, skąd się biorą mszyce? Jedną z dróg jest wykorzystywanie ziemi z ogrodu lub kompostu przy przesadzaniu roślin. Niestety często znajdują się w niej jaja lub młode osobniki. Poza tym, mszyce mogą bytować na roślinach lub w doniczkach roślin, które kupujemy, dlatego sadzonki zawsze powinno się nabywać w cieszącym się dobrą reputacją sklepie/hurtowni ogrodniczej i w dobrym stanie. Niemniej, dla owadów tych, rozmnażających się w ekspresowym tempie ziemia i rośliny są naturalnym środowiskiem, więc nie zdziwmy się, gdy zaobserwujemy je w swoim ogrodzie. Tym, nad czym warto się natomiast zastanowić to jak pozbyć się mszyc. Czy istnieją jakieś sprawdzone sposoby? Czym zwalczać mszyce?

Czym zwalczać mszyce?

Na szczęście istnieje sporo sprawdzonych metod na popularne szkodniki ogrodowe. Do wyboru mamy zarówno domowe sposoby, jak i specjalistyczne owadobójcze środki ochrony roślin. Decyzja, które wykorzystamy należy już tylko do nas. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przetestować różne metody, o ile będą przynosiły one jakiekolwiek efekty – czasem po prostu nie ma czasu do stracenia, bo kolonia mszyc rozrasta się niszcząc kolejne części rośliny. Zatem, czym zwalczać mszyce? Godne polecenia są m.in. wywary z aksamitki, rumianku, mniszka lekarskiego, gnojówka z pokrzyw, wyciąg ze szczawiu, cebuli lub czosnku. Jak przekonuje wielu ogrodników, problem mszyc pomogły im rozwiązać również roztwór wody i mleka, wody i szarego mydła czy też wody i octu. Jeśli jednak to nie wystarcza lub z jakichś powodów chcemy od razu zastosować detergent, warto zaopatrzyć się w skuteczne owadobójcze środki ochrony roślin takie, jak Deltam, Karate Zeon czy Mospilan. Natomiast, kiedy opryskiwać drzewka owocowe i ozdobne przeciw mszycom?

Kiedy opryskiwać drzewka owocowe i ozdobne przeciwko mszycy?

Skąd się biorą mszyce oraz jak pozbyć się mszyc (tj. najlepiej czym zwalczać mszyce) – to już wiemy. Warto natomiast poruszyć jeszcze jedną, istotną kwestię odnośnie owadobójczych środków ochrony roślin. Otóż, decydując się na oprysk chemicznych, musimy wiedzieć kiedy opryskiwać drzewka owocowe i ozdobne, by faktycznie usunąć szkodniki, a przy tym nie uszkodzić roślin. Bardzo ważne, aby tego typu preparaty stosować, gdy temperatura powietrza wynosi poniżej 200C, a także poza okresem kwitnienia i plonowania.