Jak zakwasić ziemię?

Niektóre rośliny, które uprawiamy w swoim ogrodzie lub dopiero zamierzamy je zasadzić zalicza się do gatunków kwasolubnych. Oznacza to, że najlepiej przyjmują się one, rosną, kwitną i owocują w glebie kwaśnej. Jeśli z natury ziemia na naszej działce nie jest kwaśna, a my nie chcemy rezygnować z ulubionych roślin, wówczas trzeba ją zakwasić. Na czym polega zakwaszenie gleby? Na jakiej podstawie możemy stwierdzić, że jest ona niewystarczająco kwaśna? W jakich przypadkach zakwaszenie rzeczywiście jest niezbędne? Kiedy zakwasić ziemię? Jakich środków do tego użyć i czy późniejsze podtrzymywanie odpowiedniego poziomu pH jest konieczne? Czym zakwasić ziemię? Wyjaśniamy jak zakwasić ziemię!

Na czym polega zakwaszanie gleby?

Zanim wyjaśnimy sobie kiedy zakwasić ziemię, tzn. w jakich przypadkach zaleca się taki zabieg oraz czym zakwasić ziemię, czyli po jakie preparaty w tym celu sięgnąć, warto wspomnieć o tym, na czym polega zakwaszenia gleby. Przede wszystkim, każdy ogrodnik, również ogrodnik z zamiłowania, powinien wiedzieć, że ziemia może mieć różny odczyn. Wyróżnia się przy tym pięć grup/typów gleby, właśnie przy uwzględnieniu jej pH, a mianowicie: gleby silnie kwaśne (pH < 4,5), kwaśne (pH 4,6 - 5,5), lekko kwaśne (pH 5,6 - 6,5), obojętne (pH 6,6 - 7,2) oraz zasadowe (pH > 7,2). Chcąc upewnić się, jaki odczyn ma gleba w naszym ogrodzie, wystarczy zaopatrzyć się w pH-metr (kwasomierz). Co prawda, w większości przypadków w przydomowych ogrodach czy też w ogrodach działkowych konieczne jest odkwaszanie gleby, jednak istnieją takie gatunki roślin, które wymagają odwrotnego zabiegu, tj. zakwaszenia. O jakich roślinach tu mowa i jak zakwasić ziemię?

Kiedy zakwasić ziemię?

Chociaż wymienić można masę roślin, które doskonale czują się posadzone w glebach lekko kwaśnych, obojętnych, a nawet zasadowych, wciąż niemało gatunków wymaga ziemi kwaśnej, a nawet silnie kwaśnej. Stąd też, popularny jest zabieg zakwaszania polegający na obniżeniu pH gleby. Jednak, kiedy zakwasić ziemię? Które z powszechnie uprawianych w Polsce roślin najlepiej czują się na kwaśnym podłożu, w związku z czym warto zakwasić pod nie glebę? Otóż, rośliny kwasolubne to m.in.: wrzosy, wrzośce, magnolie, hortensje, różaneczniki (azalie, rododendrony), borówka i żurawina. Chcąc je uprawiać, warto zastanowić się jak i czym zakwasić ziemię, oczywiście po wcześniejszym stwierdzeniu, że gleba jest obojętna, zasadowa lub nie dość kwaśna.

Jak i czym zakwasić ziemię?

Na czym polega zakwaszanie gleby oraz kiedy zakwasić glebę (jakie gatunki lubią kwaśne podłoże) - to już wiemy. Natomiast z pomocą czego tego dokonać? Czym i jak zakwasić ziemię? Otóż, do wyboru mamy co najmniej kilka środków. Najskuteczniejszy do zakwaszania gleby wydaje się torf. Użyźnianie ziemi torfem poprzez wymieszanie ich w proporcji 1:1 skutecznie zakwasi glebę. Dodatkowo warto podsypać piach, który rozluźnia ziemię, a także kompost celem zwiększenia jej zasobności i chłonności. Warto przy tym pamiętać, aby taki zabieg przeprowadzać jesienią na możliwie największą głębokość (minimum na głębokość szpadla). To jednak nie jedyny sposób. Czym zakwasić ziemię? Prócz torfu można wykorzystać również specjalne nawozy zakwaszające, choć z tymi łatwo przesadzić, a także sprawdzone domowe sposoby, np. sok z cytryny czy fusy po kawie. Natomiast, dla utrzymania odpowiedniego pH już po zakwaszeniu gleby, warto mieszać ziemię z trocinami iglaków lub igliwiem.