Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie?

Każdy, kto ma to szczęście posiadać przydomowy ogród lub choć niewielki skrawek ziemi na terenie tzw. ogrodów działkowych, z pewnością cieszy się możliwością uprawy różnego rodzaju roślin i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu w prywatnym zaciszu. Niestety, kiedy już bardzo zaangażujemy się w uprawę kwiatów, owocowych i dekoracyjnych krzewów i drzew, czy też warzyw, często bywa tak, że na naszej posesji pojawiają się nieproszeni goście – krety, nornice, kuny, myszy, łasice, lisy, a także ślimaki. W ogrodzie tacy intruzi potrafią wyrządzić niemałe szkody, dlatego nie ma czasu do stracenia, trzeba działać tak szybko, jak to tylko możliwe. Czym skutkuje plaga mięczaków? Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie? Po jakie środki sięgnąć? Co odstrasza ślimaki? Czy da się je wytępić raz na zawsze? Radzimy, jak pozbyć się ślimaków!

Ślimaki w ogrodzie

Ślimaki w ogrodzie to jedni z najpopularniejszych szkodników. Jako, że ich naturalnym środowiskiem są miejsca zaciemnione i wilgotne, najbardziej aktywne są wieczorami i o porankach, gdy wszystko pokrywa warstwa rosy. Duże ich ilości pojawiają się zwłaszcza w deszczowe, pochmurne dni. O ich obecności (nawet, gdy nie dostrzegamy mięczaków) świadczą pasma zaschniętego śluzu. Mało estetyczny śluz to jednak najmniejszy problem - ślimaki w ogrodzie sieją bowiem prawdziwe spustoszenie. Jako, że są roślinożercami, wygryzają dziury w liściach i kwiatach bądź też zjadają je w całości, a także drążą kanały w warzywach, np. w marchwi, burakach, cukiniach i ogórkach. W związku z tym, jeśli tylko zauważymy jakiekolwiek ślady, aby nie dopuścić do poważniejszych strat, musimy przystąpić do działania. Jak pozbyć się ślimaków? Które ze znanych sposobów zwalczania tych szkodników rzeczywiście są skuteczne? Co odstrasza ślimaki?

Co odstrasza ślimaki?

Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie? W pierwszej kolejności warto zastanowić się co odstrasza ślimaki i czego unikać, by zniechęcić je do żerowania na naszej posesji. Na pewno należy regularnie kosić trawę i usuwać chwasty, a także trzymać porządek – nie powinno się np. układać stert gałęzi, desek, kamieni, ponieważ ślimaki chowają się w nich za dnia. Poza tym, dobrze regularnie spulchniać glebę, szczególnie w słoneczne dni, ponieważ w ten sposób obniżamy poziom jej wilgotności. Jeśli natomiast podlewamy rośliny, róbmy to nie wieczorem, lecz rano tak, by ziemia zdążyła przeschnąć w ciągu dnia. W końcu, pamiętajmy, że ślimaki w ogrodzie odstraszają: czarny bez, krwawnik, macierzanka, nasturcja, wilczomlecz, parzydło leśne, orlik pospolity, a także szałwia, majeranek, tymianek, gorczyca, czosnek i cebula. Warto więc je posadzić. Co jednak, gdy wszystko to zawodzi? Jak pozbyć się ślimaków?

Jak pozbyć się ślimaków?

Choć, stare, naturalne sposoby na pewno są pomocne, więc stosowane prawidłowo i systematycznie rzeczywiście odstraszają ślimaki w ogrodzie, nierzadko okazują się niewystarczające. Najgorzej jest zwłaszcza w tych okresach, gdy pochmurne i deszczowe dni przeciągają się w nieskończoność. Co wówczas robić? Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie? Otóż, jeśli omówione powyżej sposoby to za mało, nie ma wyjścia, musimy sięgnąć po chemiczne ślimakobójcze środki ochrony roślin. Jeśli wszystko inne zawodzi, możemy mieć pewność, że ślimakobójcze środki ochrony roślin zwłaszcza te, popularnej i cenionej przez ogrodników marki Bros rozwiążą problem.