Jaki sekator wybrać?

Uprawa drzew i krzewów nie byłaby możliwa bez solidnych narzędzi ogrodniczych. Łopaty, szpadle, widły, motyki, grabie umożliwiają odpowiednie przygotowanie gleby do sadzenia i siania roślin. Niemniej, równie istotna jest ich późniejsza pielęgnacja, w tym przycinanie po to, by rosły, kwitły i plonowały jeszcze piękniej i obficiej. W związku z tym, każdy ogrodnik, zarówno profesjonalista, jak i amator-pasjonat w skrzynce narzędziowej, szopie czy na półce w garażu powinien mieć co również sekator, a najlepiej dwa – jeden do krzewów i młodych drzewek, drugi do grubszych gałęzi. Jaki sekator wybrać spośród dostępnych na rynku? Jakie są rodzaje sekatorów? Po czym poznać porządny, wytrzymały i wygodny w użytkowaniu model? Radzimy, jaki sekator do cięcia róż i innych krzewów, a jaki sekator do grubych gałęzi sprawdzi się najlepiej.

Rodzaje sekatorów

Współcześni producenci narzędzi ogrodniczych oferują różne rodzaje sekatorów. Czym różnią się od siebie poszczególne i jaki sekator wybrać? Podstawowy podział sekatorów powszechnie wykorzystywanych do przycinania krzewów i drzew to podział na sekatory ręczne i elektryczne. Ze względu na zasięg wyróżniamy z kolei modele krótkie (małe i poręczne sekatory jednoręczne przeznaczone do młodych krzewów i drzewek), długie (sekatory dwuręczne do cięcia grubszych pędów) oraz tyczkowe (sekatory ze specjalnym wysięgnikiem umożliwiającym przycinanie gałęzi wysokich drzew). Wreszcie, biorąc pod uwagę kryterium budowy i funkcjonalności do wyboru mamy dwa rodzaje sekatorów - nożycowe (gałąź tnie ostrze i przeciwostrze, które nie stykają się, lecz mijają się blisko siebie) i kowadełkowe (gałąź opartą na szerokim kowadełku tnie jedno ostrze). Warto o tym pamiętać planując zakup sekatora do cięcia róż i innych krzewów z pędami o niewielkim przekroju, a także sekatora do grubych gałęzi.

Porządny sekator do cięcia róż i innych krzewów

W dzisiejszych czasach w sklepach i hurtowniach ogrodniczych znajdziemy różne rodzaje sekatorów. Różnią się one między sobą sposobem użycia, zasięgiem, budową i funkcjonalnością, a więc i przeznaczeniem. Jaki sekator wybrać? Jeśli chodzi o sekator do cięcia róż i innych krzewów, ale też młodych drzewek, których pędy są dość cienkie najlepszą opcja wydaje się niewielki, poręczny sekator jednoręczny. Przy jego zakupie zwróćmy jednak uwagę, czy aby na pewno jest solidny i wygodny w obsłudze. Nie bez znaczenia jest to, z jakiego materiału został wykonany i jak wyprofilowana jest jego rączka. Ostrza takiego sekatora powinny być zrobione ze stali nierdzewnej, natomiast rączka z materiału kompozytowego. Doskonałym sekatorem do cięcia róż itp. jest więc sekator marki Fiskars, np. model Fiskars Solid P32. Natomiast w jaki sekator do grubych gałęzi warto się zaopatrzyć?

Najlepszy sekator do grubych gałęzi

O ile sekator jednoręczny to świetny sekator do cięcia róż i innych krzewów, których pędy mają średnicę maksymalnie 16 mm, o tyle, tego rodzaju sekatory nie nadają się do większych krzewów i drzew o grubszych gałęziach. Zatem, jaki sekator wybrać w tym przypadku? Otóż polecanymi sekatorami do grubych gałęzi są długie sekatory dwuręczne, a także profesjonalne sekatory tyczkowe. Te pierwsze są wystarczające w momencie, gdy gałęzie krzewów i drzew, które zamierzamy skrócić znajdują się raczej nisko, natomiast celem skrócenia tych, położonych wyżej dysponujemy odpowiednio wysoką drabiną. A jeśli z jakichś powodów wolimy nie wspinać się po drabinie, na pewno nie pożałujemy zakupu modelu tyczkowego. Oczywiście, w tym przypadku również należy zwrócić uwagę na jakość wykonania i użytych materiałów, a także poręczność, wygodę użytkowania.