Jaki szpadel kupić?

Prace w ogrodzie wymagają nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale też odpowiednich narzędzi. Łopaty, szpadle, widły są niezbędne do uprawy ozdobnych i owocowych krzewów i drzew, kwiatów oraz warzyw. Szczególnie szpadel jest narzędziem bardzo potrzebnym, znajdującym wszechstronne zastosowanie. Tym bardziej warto poświecić czas i zorientować się w temacie, by spośród wielu dostępnych na rynku wybrać najlepszy szpadel. Choć mogłoby się wydawać, że przecież szpadel do szpadel, okazuje się, że wprost przeciwnie – szpadel szpadlowi nierówny! Najważniejsza, aby narzędzie było solidne, wytrzymałe, ergonomiczne i w miarę możliwości uniwersalne. Wobec tego, na co zwrócić uwagę? Jakie czynniki uwzględnić przy wyborze? Jaki szpadel kupić? Jaki rodzaj szpadla – prosty czy ostry jest lepszy?

Jak wybrać najlepszy szpadel?

Przekopywanie grządek, wykopywanie dołków celem zasadzenia krzewów lub drzewek, przenoszenie ziemi i kompostu oraz wiele innych czynności w ogrodzie wymaga zastosowania mocnych i wygodnych w użytkowaniu łopat, szpadli, wideł. I choć mogłoby się wydawać, że wystarczy wejść do sklepu i po prostu kupić potrzebny produkt, okazuje się, że do wyboru mamy wiele różnych modeli. W związku z tym, warto wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę i po czym poznać najlepszy szpadel. Otóż, bardzo istotny jest rodzaj sztychu - kształt łyżki, tzn. to, jak jest wyprofilowana i zakończona (szpadel prosty czy ostry), materiał, z jakiego został wykonany trzonek (do wyboru m.in: drewno, metal, aluminium, włókno węglowe) oraz sposób oprawienia sztychu i uchwytu. Wszystko to ostatecznie zadecyduje o wadze szpadla, jego wytrzymałości, mocy, a także ergonomii. Zatem, jaki szpadel kupić? Który rodzaj szpadla – prosty czy ostry jest wygodniejszy w użytkowaniu i bardziej uniwersalny?

Szpadel prosty czy ostry

Chcąc zainwestować w możliwie najlepszy szpadel, który z powodzeniem będzie nam służył przez długie lata przy pracach w ogrodzie, pod uwagę trzeba wziąć szereg czynników. O ile kwestia materiału wykonania tego narzędzia ogrodniczego raczej nie budzi większych problemów – wiadomo, że sztych powinien być zrobiony z mocnej, wytrzymałej stali hartowanej, natomiast trzonek raczej z trwałego, a jednocześnie niezbyt ciężkiego aluminium lub włókna węglowego (trzonki drewniane często są zbyt słabe, przez to, że drewno było źle sezonowane, ma sęki lub nie zostało zabezpieczone przed wilgocią), o tyle kształt sztychu budzi już spore wątpliwości. Jaki szpadel – prosty czy ostry wybrać? A może warto kupić dwa – jeden prosto zakończony drugi spiczasty? Można byłoby uznać, że najwygodniejszy jest szpadel ostry, gdyż łukowaty/spiczasty sztych łatwej przebija się przez darń i zbitą glebę. I rzeczywiście tak jest. Z drugiej strony na szpadel prosty mieści się więcej materiału, więc praca skoncentrowana na przenoszeniu ziemi czy kompostu idzie szybciej. Z związku z tym musimy przemyśleć do czego przede wszystkim potrzebny będzie nam szpadel. Niezależnie jednak od tego, jaki ostatecznie wybierzemy - szpadel prosty czy ostry, warto zainwestować w wysokiej jakości narzędzie.

Szpadel Solid Fiskars

Wiemy już, jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze szpadla. Podsumowując, jaki szpadel kupić? Otóż, w przypadku takich narzędzi ogrodniczych, jak łopaty, szpadle, widły zawsze warto inwestować w solidne, wytrzymałe i ergonomiczne modele. Stąd też, godnymi polecenia szpadlami są szpadle marki Fiskars, a dokładniej produkty z serii Fiskars Solid.