Jakie jabłonie do sadu przydomowego wybrać?

Posiadanie własnego skrawka ziemi niesie za sobą szereg korzyści. Jedną z nich jest możliwość uprawiania ulubionych roślin – kwiatów, warzyw, krzewów i drzew, również tych owocowych. I choć trochę trzeba się przy tym napracować, efekty są tego warte, bo żaden owoc nie smakuje tak dobrze, jak ten, zerwany samodzielnie prosto z krzaczka/gałązki drzewa. W naszym klimacie, niezmiennie od niepamiętanych czasów najpopularniejsze pozostają jabłonie, które dobrze znoszą zmienne warunki klimatyczne, choroby, a do tego rodzą soczyste, pełne smaku jabłka. Co więcej, współcześnie możemy przebierać w rozmaitych odmianach jabłoni do uprawy amatorskiej i profesjonalnej. Jakie jabłonie do sadu przydomowego wybrać? Które spośród dostępnych są najlepszymi odmianami jabłoni i czym cechują się poszczególne? Prezentujemy sprawdzone, godne polecenia jabłonie!

Jabłonie do uprawy amatorskiej i profesjonalnej

Bez wątpienia jabłka to najbardziej polskie spośród wszystkich owoców uprawianych w naszym kraju. Wszyscy zajadamy się nimi przez cały rok, a także przygotowujemy z nich różnego rodzaju przetwory – dżemy, powidła i musy, z których to często pieczemy aromatyczne ciasta. W związku z tym, zamiast kupować te owoce na targach i w sklepach, warto posadzić w swoim ogrodzie ulubione odmiany jabłoni. Do uprawy amatorskiej większość z nich nadaje się równie dobrze, co do uprawy profesjonalnej, więc raczej nie musimy się obawiać, że coś pójdzie nie tak. Natomiast, biorąc pod uwagę ilość i różnorodność oferowanych przez współczesnych hodowców odmian, warto zastanowić się jakie jabłonie do sadu przydomowego wybrać. Zatem, które to najlepsze odmiany jabłoni?

Najlepsze odmiany jabłoni w sklepie Iglaco

Wiele osób, które mają to szczęście mieć przydomowy ogród, zastanawia się, jakie jabłonie do sadu przydomowego wybrać? Które odmiany nadają się nie tylko do hodowli profesjonalnej, ale też przydomowej? Otóż, najlepsze odmiany jabłoni, tj. mało wymagające odnośnie pielęgnacji, a jednocześnie rodzące smakowite jabłka to Antonówka, Oliwka żółta, Golden Delicious oraz Maypole. Antonówka to jabłoń niesłychanie odporna na mróz, odporna na parcha i mączniaka. Jej dojrzewające na początku września owoce mają kwaskowy i kruchy miąższ. Antonówki doskonale nadają się na przetwory. Dodatkowym bonusem uprawy tych drzew jest to, że zapylają inne jabłonie. Oliwka żółta to natomiast popularna papierówka o dojrzewających w drugiej połowie lipca bądź na początku sierpnia owocach, które należy albo szybko spożyć świeże, albo przerobić na przetwory. Papierówka również dobrze znosi niskie temperatury i nie jest podatna na parcha i mączniaka. Z kolei odmiana Golden Delicious nie tylko jest jedną z najpopularniejszych jabłoni do uprawy amatorskiej i profesjonalnej w Polsce, ale i na całym świecie. Jej owoce są słodkie o zielonkawo-złotej skórce, która z czasem nabiera delikatnego rumieńca. Jedyną wadą tej odmiany jest to, że jest wrażliwa na mróz i średnio podatna na choroby. Wreszcie drzewa odmiany Maypole rodzą niewielkie, okrągłe owoce o intensywnym czerwonym kolorze i słodko-winnym, soczystym miąższu. Idealnie nadają się na przetwory i do ciast. Jabłka dojrzewają na przełomie września i października. Drzewa Maypole są dość odporne na choroby jabłoni. Wobec tego, nie zastanawiaj się dłużej jakie jabłonie do sadu przydomowego wybrać! Postaw na najlepsze odmiany jabłoni dostępne w sklepie Iglaco!