Z wyborem sanek dla dzieci jest podobnie jak z wyborem samochodu. Po pierwszym zauroczeniu warto zastanowić się czy aby na pewno ten właśnie model sanek jest odpowiedni dla mojego dziecka ? W jakim wieku jest moje dziecko, czy powinno mieć sanki z oparciem czy bez? Czy lepiej jest ciągnąć za sznurek sanki z dzieckiem czy też jest ono zbyt małe i lepiej aby sanki z dzieckiem były pchane przede mną ?

Jakie sanki dla mojego dziecka ?

Dobór sanek w oczywistym stopniu zależy od wieku dziecka. Nie posadzimy rocznego dziecka na sankach z kierownicą bo oczywistym jest że z nich spanie. Nie damy też 12 latka na ślizg talerzowy czy jabłuszko, bo się na nim nie zmieści.

Gdzie będziemy jeździć na sankach ?

Teren płaski lub lekko nachylony

W takim terenie można bawić się sankami z kierownicą czy też wysokimi sankami gdzie środek ciężkości dziecka znajduje się kilkanaście, kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią.

Teren nachylony

Tutaj jazda na sankach wysokich staje się niebezpieczne a jazda na nich niestabilna. Zaleca się zatem sanki i ślizgi gdzie środek ciężkości będzie obniżony i w razie przewrotki nie spadamy z wysokości, ale dosłownie od razu turlamy się po ziemi.

Teren bardzo nachylony - stok

Przy bardzo dużych nachyleniach zjazdu trzeba odrzucić modele sanek z kierownicami, nartami czy oparciami, oraz wysokie modele sanek, gdzie środek ciężkości znajduje się kilkanaście centymetrów nad ziemią gdyż zjeżdzanie na takich sankach stwarza niebezpieczeństwo dla zdrowia zarówno saneczkarza jak i innych bawiących się na stoku.

Doskonale tutaj sprawdzają się sanki których szerokość jest większa od wysokości. Lub ślizgi na których siedzimy praktycznie na ziemi, często wyposażone w hamulce którymi możemy zwalniać prędkość zjazdu, sterować prawo - lewo lub zatrzymać się.

 

Czym dla dziecka jest jazda na sankach ?

Jazda na sankach to jedna z najfajniejszych czynności, jakie możesz wykonywać jako dziecko ale również jako dorosła osoba. Dla wielu to także zimowa tradycja. Dzieci lubią zjeżdżać po ośnieżonych wzgórzach na plastikowych drewnianych lub metalowych sankach. W ten sposób mogą cieszyć się zimną pogodą i śniegiem, nie przegrzewając się. Poza tym budowanie bałwana lub budowanie fortu na śniegu każdej zimy to świetna zabawa. Wszyscy czerpią korzyści z jazdy na sankach, dlatego ważne jest, aby włączyć tę aktywność do codziennego życia w okresie zimowym.

Jazda na sankach to doskonała aktywność w sezonie zimowym. Zimna pogoda spowalnia metabolizm, zmniejszając prawdopodobieństwo przegrzania. Na sankach można jeździć przez cały dzień ale i także wieczorem, gdy temperatura jest niższa a stok lub tor saneczkowy oświetlony.

Dzieci uwielbiają wdrapywać się z sankami, by później zjeżdżać ze wzgórz " z górki na pazurki" Dzieci uwielbiają kolorowe sanki, przypominające swoimi kształtami pojazdy z bajek czy niecodzienne kształty i kolory.  Dwoje dzieci może jeździć na jednych saniach z podwójnych siedziskiem lub dwuosobowym lub na pojedynczych modelach.

Dla dzieci +5 lat niewątpliwa frajdę sprawiają sanki z kierownica, którymi mogą sterować i samemu decydować o tym w która stronę pojadą. Sanki z kierownicą wyposażone są w nartę z którą za pośrednictwem łącznika tworzą jeden spójny układ kierowniczy. Układ kierowniczy sanek można w łatwy sposób zdemontować i zamontować 

Jazda na sankach jest łatwa i przyjemna zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Poniżej przedstawiamy wszystkie modele dostępnych sanek. 

Sanki drewniane z oparciem