Jakie tuje na żywopłot wybrać?

W zdecydowanej większości bardzo cenimy sobie prywatność. W swoich domach oraz przydomowych ogrodach chcemy czuć się swobodnie, nie musieć przejmować się zanadto ciekawymi sąsiadami i przechodniami. Jednocześnie zależy nam na pięknym podwórzu i to niezależnie od pory roku. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku doskonałym rozwiązaniem są żywopłoty, które uzupełniają tradycyjne ogrodzenie lub je zastępują. Od dłuższego czasu zdecydowanie najpopularniejszymi roślinami są w tym przypadku tuje na żywopłoty. Wybierać możemy przy tym spośród co najmniej kilku rodzajów tui na żywopłot. Jakie nadają się ku temu najbardziej? Jakie tuje posadzić na żywopłot? Co uwzględnić podczas wyboru? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy, jakie tuje na żywopłot kupić i posadzić wzdłuż linii działki!

Tuje na żywopłoty

Nie bez przyczyny tuje na żywopłoty cieszą się tak dużą popularnością. Nie dość, że tuja (Thuja, Żywotnik) to iglasta roślina zimozielona, która zachwyca piękną, intensywną zielenią o każdej porze roku, to jeszcze rośnie dość szybko tworząc zwarty, ograniczający widoczność mur, tym samym chroniąc naszą prywatność oraz wzbogacając ogród. Dodatkowo łuski tui nie są kłujące i wydzielają przyjemny aromat. Jeśli już zdecydujemy się na jej zasadzenie, powinniśmy jednak dobrze przemyśleć jakie tuje na żywopłot wybrać. Ogrodnicy polecają przynajmniej kilka odmian tych krzewów/drzew. Poszczególne różnią się m.in. barwą liści, gęstością rozgałęzienia, kształtem, jaki ostatecznie przybierają, maksymalną wysokością. Prócz tego, wymagają nieco innej pielęgnacji. W takim razie, jakie tuje posadzić na żywopłot? Jakie cechy powinny posiadać tuje na żywopłot? Jakie żywotniki sprawdzają się najlepiej w formie żywopłotu?

Jakie tuje posadzić na żywopłot?

Współczesne hurtownie i sklepy ogrodnicze oferują wiele różnego rodzaju tui. Na żywopłot jedne nadają doskonale, inne wprost przeciwnie, polecane są do sadzenia jako pojedyncze, dekoracyjne krzewy/drzewa iglaste. W związku z tym, przed zakupem kilkunastu/kilkudziesięciu młodych sadzonek do obsadzenia wzdłuż ogrodzenia, warto sprawdzić jakie tuje na żywopłot są zwyczajnie najlepsze i czym wyróżniają się takie odmiany. Przede wszystkim tuja (Thuja, Żywotnik) na żywopłot powinna być mrozoodporna i łatwa w uprawie. Równie istotna jest szybkość wzrostu, wysokość oraz kształt drzewka. Wzorowe tuje na żywopłot to odmiany, które rosną szybko, osiągają wysokość minimum 2 m, mają kolumnowy lub stożkowy kształt, są gęste i zwarte. Wybarwienie łusek to już kwestia indywidualna – do wyboru mamy tuje w kolorze od żółto-zielonego o złotych refleksach, przez trawiasty, aż po ciemnozielone tuje na żywopłot. Jakie odmiany są więc odpowiednie? Jakie tuje posadzić na żywopłot?

Tuje na żywopłot – jakie odmiany są najbardziej polecane?

Tuja (Thuja, Żywotnik) to idealna roślina na wiecznie zielony, gęsty żywopłot, oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy właściwą jej odmianę. Najlepsze tuje na żywopłot cechują się szybkim wzrostem, wysokością co najmniej 2 m, kolumnowym lub stożkowym kształtem, a także mrozoodpornością i niewielkimi wymaganiami co do pielęgnacji. Jednak, jakie tuje na żywopłot, tj. konkretnie jakie odmiany spełniają te warunki? Bez wątpienia godnymi polecenia są przede wszystkim dwa rodzaje tui na żywopłot, a mianowicie tuje Brabant oraz tuje Szmaragd. Te pierwsze wyróżniają się bardzo szybkim wzrostem (nawet 30 cm rocznie), jasnozielonym kolorem oraz kolumnową budową. Tuje Brabant osiągają wysokość około 3-5 m i doskonale nadają się na żywopłot cięty. Z kolei tuje Szmaragd przybierają stożkowy kształt, mają intensywnie zielony, szmaragdowy kolor i rosną w średnim tempie do wysokości około 2-3 m. Ich dużą zaletą jest to, że nie brązowieją nawet zimą.