Kiedy i jak przycinać agrest?

Jednym z najpopularniejszych drzew i krzewów owocowych w polskich ogrodach jest agrest. Nie dość, że roślina ta ma niewielkie wymagania co do stanowiska (dobrze rośnie właściwie na wszystkich rodzajach gleb), a jej uprawa jest prosta i przyjemna, rodzi wyśmienite owoce, które doskonale smakują zarówno zerwane prosto z gałązki, jak również w ciastach, deserach i w formie przetworów. Kluczowe jest natomiast regularne cięcie agrestu, ponieważ ma one duży wpływ na owocowanie. Wobec tego, kiedy przycinać krzewy agrestu? Jaka pora jest na to najlepsza i jak ciąć agrest? Co warto mieć na uwadze przystępując do tego zabiegu? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie odnośnie cięcia agrestu oraz podpowiadamy kiedy i jak przycinać agrest!

Cięcie agrestu

Na ogół drzewa i krzewy owocowe wymagają regularnego i umiejętnego przycinania. Nie inaczej jest w przypadku agrestu. Prawidłowe cięcie agrestu to jeden z najistotniejszych czynników warunkujących obfite owocowanie tej rośliny – plon jest duży, a same owoce dorodne i słodkie. Poza tym, cięcie agrestu sprzyja odmłodzeniu sadzonki. Oczywiście bardzo ważny jest przy tym termin oraz sposób. W takim razie, kiedy przycinać krzewy agrestu i jak przycinać agrest?

Kiedy przycinać krzewy agrestu?

Cięcie agrestu to jeden z ważniejszych (o ile nie najważniejszy) zabieg, jakiemu poddaje się tę roślinę. Stąd też, istotne, by robić to jak należy i w odpowiednim czasie. Kiedy przycinać krzewy agrestu? Optymalnym terminem zdecydowanie jest wiosna (po posadzeniu) i przedwiośnie, jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji (w latach późniejszych). Należy przy tym mieć na uwadze, że pięcioletnie krzewy są już w pełni dojrzałe i wchodzą w okres najobfitszego owocowania, dlatego właśnie na przedwiośniu w piątym roku uprawy, powinno się wykonać intensywniejsze cięcie agrestu. To pozwoli bowiem zachować równowagę pomiędzy wzrostem krzewu, a jego owocowaniem. Natomiast, jak ciąć agrest?

Jak ciąć agrest?

Odnośnie cięcia agrestu istotne są dwie kwestie – po pierwsze to, kiedy przycinać krzewy agrestu, po drugie - jak przycinać agrest. Wiemy już, że najlepszą porą na tego typu zabiegi jest wiosna i przedwiośnie. Z kolei jak ciąć agrest? Otóż, w pierwszej kolejności musimy rozróżnić dwa rodzaje tej rośliny. Agrest uprawia się albo w formie krzaczastej, albo piennej. Jeśli chodzi o krzewy, cięcie agrestu rozpoczynamy już w pierwszym roku po posadzeniu. Każdy pęd należy wówczas skrócić o około 2-3 oczka, tak, by w okresie wegetacji z każdego wyrosły kolejne 2-3 pędy. Kolejnego roku na wiosnę należy ponownie przyciąć główne pędy, a także te, które się krzyżują, płożą się przy ziemi i rosnące od środka korony. Podobnie postępujemy w trzecim roku (usuwamy pędy krzyżujące się, płożące) i skracamy o 1/3 długości pędy jednoroczne. Docelowo takie 3-letnie krzewy agrestu powinny składać się z około 8-10 głównych pędów. Następne, tym razem dość intensywne cięcie agrestu przypada na przedwiośnie w roku piątym. Wówczas to pozbywamy się najstarszych pędów oraz najsłabszych spośród jednorocznych. Tak samo krzewy przycinamy w latach kolejnych. Natomiast jak przycinać agrest pienny? Otóż, w dwóch pierwszych latach tniemy go tak, by uformować pożądany kształt korony – w pierwszym roku skracamy więc pędy korony do połowy, w drugim wycinanym pędy słabe oraz krzyżujące się, a pozostałe skracamy o 1/3 długości. Ostatecznie, uformowany agrest pienny powinien mieć 6-7 głównych gałęzi w koronie.